Proje Ekibi


Doç. Dr. Bahadır PEHLİVANTURK
Doç. Dr. Bahadır PEHLİVANTURKpturk@etu.edu.tr
Doç. Dr. Bahadır Pehlivantürk lisans ve yüksek lisans derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTU), doktora derecesini de Japonya’da, Kyoto Üniversitesi’nden almıştır. Şu anda, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmakta, Asya-Pasifik Uluslararası İlişkileri, Japonya Dış Politikası, ve Uluslararası İlişkiler Teorileri konularında lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler vermektedir. Araştırma konuları Türk-Japon İlişkileri, Japon Güvenlik Politikaları, Japonya’nın Dış Yardımları ve Küresel Sağlık Diplomasisidir.Kobe Üniversitesi’nde 2019-20 döneminde bir sene boyunca Japan Foundation araştırmacısı olarak bulunmuştur.
Prof. Dr. Şaban KARDAŞ
Prof. Dr. Şaban KARDAŞskardas@etu.edu.tr
Prof. Dr. Şaban Kardaş, TOBB ETÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Dr. Kardaş ODTÜ ve Bonn Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler ve Avrupa çalışmaları alanlarında yüksek lisans dereceleri aldıktan sonra, doktora eğitimini Utah Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Kendisinin uluslararası ilişkiler teorisi, güvenlik çalışmaları, enerji politikaları ve Türk iç ve dış politikası konularında yayınlanmış çalışmaları bulunmaktadır. Üniversitedeki görevinin yanı sıra, farklı akademik dergilerin yayın kurullarında görev almıştır. Farklı kurumlar için eğitim programları düzenlemiş, Kara Harp Okulu, Polis Akademisi Diplomasi Akademisi, Sakarya Üniversitesi ve diğer kurumlarda dersler de vermiştir.
Prof. Dr. Haldun YALÇINKAYA
Prof. Dr. Haldun YALÇINKAYAhaldun@etu.edu.tr
Prof. Dr. Haldun Yalçınkaya Kuleli ve Harbiye’deki öğrenimini müteakip İstanbul Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler alanında lisansüstü eğitimini tamamlamıştır. Yüksek lisans tezini “Barışı Koruma” ve doktora tezini ise “Savaşın Dönüşümü” üzerine yazmıştır. Doktorasını tamamladıktan sonra Oxford Üniversitesi, ABD Kara Harp Okulu’nda (West Point) ve Florida Üniversitesi’nde akademik çalışmalar yapmıştır. Savaş konularında iki kitap ve çeşitli ulusal ve uluslararası akademik makaleler, kitap bölümleri yayınlamıştır. Kara Harp Okulu Dekanlığı’nda on yılı aşkın süre görev yaptıktan sonra, 2013 yılından itibaren TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Araştırma Görevlileri

Elif Merve DUMANKAYA
Elif Merve DUMANKAYAe.dumankaya@etu.edu.tr
Elif Merve Dumankaya, lisans derecesini TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden almıştır. Lisans eğitimi sırasında Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM), Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ve STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş. ThinkTech gibi kuruluşlarda savunma sanayisi, savunma harcamaları/askeri harcamalar ve terörizm alanları üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir. Halihazırda TOBB ETÜ Güvenlik Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’nda öğrenci ve öğretim asistanıdır. Çalışma alanları arasında terörizm, terörizmle mücadele ve istihbarat yer almaktadır.
Göktan Muhammed FIRAT
Göktan Muhammed FIRATg.firat@etu.edu.tr
Göktan Muhammed Fırat, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Güvenlik Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’nda yüksek lisans öğrencisi ve öğretim asistanıdır. Lisans derecesini, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden almıştır. Lisans eğitimi sırasında Adalet ve Kalkınma Partisi Dış İlişkiler Ofisi, Nurol Holding A.Ş., Rekabet Kurumu ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’de dış politika, strateji ve bütçe planlama, rekabet hukuku ve savunma sanayi alanında çalışmalar yürütmüştür. Çalışma alanları arasında enerji güvenliği ve politikaları, uluslararası güvenlik, dış politika ve savunma sanayi yer almaktadır.
Mustafa KAYMAZ
Mustafa KAYMAZ
Mustafa Kaymaz TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Doktora Programı öğrencisi ve öğretim asistanıdır. Daha önce Al Sharq Forum’da araştırma asistanlığı yapmıştır. Barcelona Centre for International Affairs’te (CIDOB) uzun dönem stajını tamamlamıştır. Kendisi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanındaki yüksek lisans diplomasını İstanbul Şehir Üniversitesi’nden lisans diplomasını ise Boğaziçi Üniversitesi’nden almıştır. Karşılaştırmalı siyaset bilimi, silahlı grup-devlet ilişkileri, Irak siyaseti ve nicel araştırma yöntemleri gibi konularla ilgilenmektedir.
Orçun DEMİR
Orçun Demir lisans eğitimini Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında, Bergen Üniversitesi (Norveç) Karşılaştırmalı Siyaset Bölümü’nde değişim programına katılmıştır. Yüksek lisans eğitimini TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Programında yapmış ve bu süreçte öğretim asistanı olarak çalışmıştır. Şu anda TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde doktora eğitimine devam eden Demir, aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktadır. Araştırma konuları uluslararası politik ekonomi, enerji güvenliği, yenilenebilir enerji, çevre ve sürdürülebilir kalkınmadır
Taha ACAR
Taha Acar, lisans derecesini TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden almıştır. TOBB ETÜ Uluslararası İlişkiler programından yüksek lisans derecesini almış ve öğretim asistanlığı yapmıştır. Stajlarını, Dış Politika Enstitüsü ve Ankara Ticaret Odası'nda yapmıştır. Araştırma konuları müttefiklik, Japonya dış politikası ve Hint-Pasifik kavramıdır.
Fatma SEVER
Fatma Sever TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde Güvenli Çalışmaları alanında yüksek lisans öğrencisidir ve aynı zamanda öğretim asistanıdır. Lisans eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamıştır. Lisans süresince Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu-Kadın Sağlığı Danışma Merkezi Projesi (UNFPA-KSDM) Projesi ve Göç İdaresi gibi çeşitli yerlerde staj yapmıştır. Şu anda bölgesel güvenlik, güvenlik yönetişimi ve bölgeselleşme gibi konulara odaklanmaktadır.
Doğukan BAŞ
Doğukan BAŞdbas@etu.edu.tr
Doğukan Baş lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde, yüksek lisans eğitimini ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Avrasya Çalışmaları (Tezli) bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında ilk stajını Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçiliği’nde, ikinci stajını ise Rekabet Kurumu’nda yapmıştır. Şu anda TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Doktora Programı öğrencisi ve öğretim asistanıdır. Çalışma alanları arasında Japonya’nın dış yardım ve güvenlik politikaları yer almaktadır.
Elif KELEKÇİ
Elif KELEKÇİe.kelekci@etu.edu.tr
Elif Kelekci, lisans derecesini TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden almıştır. T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi kurumlarda tamamladığı staj dönemleri boyunca Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri hakkında ilgili raporlar hazırlamış, kurumsal proje ve faaliyetlerde deneyim kazanmıştır. Güncel olarak TOBB Ekonomi ve Teknoloji Ünicersitesi Uluslararası İlişkiler yüksek lisans programında öğrenci ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim asistanıdır. Küresel yönetişim, Avrupa Birliği ve iklim müzakereleri çalışma alanları arasında yer almaktadır.
logov3.png
This web site is developed as part of an ongoing project, entitled Turkey-Japan Dialogue on Global Affairs.
Söğütözü Caddesi No:43, Söğütözü,
Ankara, 06560 Türkiye

Twitter

Social Media Links

..:: Turkey Japan.org ::.. ©2024

Social Links